Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Drzonowie.

Symbole narodowe

BIP SP w Drzonowie

Programy

Reforma edukacji


Darmowe podręczniki

Ruszaj się z Lionfitness
Bezpiecznie w Sieci

KONTROLA RODZICIELSKA

 

Przytul hejtera...

„Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej i od 2004 r. angażuje coraz więcej państw, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

W Polsce za jego organizację odpowiedzialne jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbyły się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska oraz Google Polska. Wsparcia udzielili także: Teatr Palladium, Multimedia w Szkole oraz National Westminster Bank Oddział w Polsce.

W tym roku, przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy DBI zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

- Hasło „Działajmy razem!” zwraca uwagę na moc wspólnego zaangażowania. Jak wynika z najnowszej edycji badań NASK „Nastolatki 3.0” młodzi ludzie czują zbyt małe oparcie ze strony dorosłych - aż 32,5  proc. z tych badanych, którzy doświadczyli przemocy w internecie, zadeklarowało, że nie zawiadomiło o tym fakcie nikogo. To najczęściej wybierana odpowiedź. Do rodziców/krewnych zwróciło się 21,9 proc. Nieco więcej szukało pomocy u przyjaciół i znajomych (24,3 proc.). Do nauczycieli zwróciło się zaledwie 8,2 proc. ofiar cyberprzemocy - mówi Anna Rywczyńska, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet z NASK.


Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbijają się w kraju szerokim echem dzięki udziałowi lokalnych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych. Co roku organizatorzy zapraszają placówki z całej Polski do włączania się w propagowanie idei bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, a także tworzenia przyjaznego i kreatywnego środowiska w sieci. Wśród inicjatyw zgłaszanych na stronie www.dbi.pl można znaleźć zajęcia edukacyjne, konkursy plastyczne, jak również  nietypowe akcje, np. pokazy pantomimy, prezentacje z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, teleturnieje czy konkursy poetyckie”.

Dużym zaangażowaniem w przygotowanie obchodów DBI w naszej szkole w roku 2019 wykazała się klas VI, która to wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Piastowicz i nauczycielką zajęć komputerowych p. Anną Stefaniak-Dołęgowską przygotowali dla społeczności szkolnej prelekcję wraz z wykorzystaniem materiałów multimedialnych oraz premierą piosenki pt. Przytul hejtera. Przesłanie „Działajmy razem” podsumowała fotobudka z fragmentami piosenki, które promowali uczniowie w naszej społeczności, robiąc sobie z nimi zdjęcia i uczestnicząc w nakręceniu poniższego klipu.

Mamy nadzieję, że wszystkie informacje pozostaną głęboko w sercach oglądających, gdyż ważne jest, żebyśmy uważnie korzystali z internetu i dbali o swoich znajomych i najbliższych także w sieci.

Źródło: www.saferinternet.pl