Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Drzonowie.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//aktualnosci/wydarzenia2019/działania prof

Sprawozdanie z realizacji działań profilaktycznych w Szkole Podstawowej im. Mieszka I w Drzonowie

Na przełomie listopada i grudnia br. w naszej szkole przeprowadzono kompleksowe działania profilaktyczne, skierowane do wszystkich uczniów klas I-VIII oraz rodziców.
Młodsze dzieci, z klas I-III wzięły udział w warsztatach „Jak radzić sobie ze złością?”, podczas których nabyły umiejętność rozróżniania i nazywania stanów emocjonalnych, odczuwanych przez ludzi w różnych sytuacjach, rozwinęły umiejętność współpracy w grupie, empatii. Ponadto uczyły się rozwiązywania problemów z wyeliminowaniem zachowań opartych na agresji i przemocy, rozwijały wyobraźnię, twórcze myślenie. Poznały sposoby samokontroli własnego zachowania i radzenia sobie z trudnymi emocjami. W zajęciach wzięło udział 54 uczniów.


„Życie poza siecią. Warsztaty profilaktyki uzależnień od Internetu i gier komputerowych”, to zajęcia dla klas IV-VIII, podczas których uczniowie nabyli umiejętność mądrego korzystania z Internetu. Dowiedzieli się, do czego może doprowadzić fonoholizm i jak łatwo wpaść w jego sidła oraz jak szkodliwy jest wpływ telefonu komórkowego na funkcjonowanie człowieka. Prowadzący zapoznał z objawami uzależnienia od telefonu komórkowego i gier komputerowych. Uczniowie ustalali zasady rozsądnego korzystania z telefonu komórkowego oraz wspólnie opracowali listy zachowań alternatywnych dla telefonu, smartfona, konsoli i gier. Zajęciami objęto wszystkie klasy IV-VIII, w sumie ponad 140 uczniów.
Klasy starsze uczestniczyły również w warsztatach pt. „Młodzież wolna od uzależnień”. Ich celem było promowanie zdrowego stylu życia, dostarczenie rzetelnych informacji o zagrożeniach związanych z używaniem używek oraz sposobach zapobiegania uzależnieniom. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość kształtowania postaw prozdrowotnych i prospołecznych, poprzez naukę tworzenia w swoich środowiskach lokalnych swoistego lobby na rzecz zdrowego, wolnego od substancji chemicznych stylu życia. Warsztaty uwrażliwiły młodych ludzi na problemy innych oraz pozwoliły na zdobycie podstawowych umiejętności udzielania pomocy w sytuacjach problemowych. W zajęciach wzięło udział ponad 90 uczniów.
Zajęcia warsztatowe dla rodziców, z cyklu „Wychowanie bez porażek” to spotkania, w których wzięło udział łącznie dziesięcioro rodziców. Podczas pierwszego spotkania poruszono wątek funkcjonowania rodziny i relacji między rodzicami. Kolejne zajęcia poświęcone były zasobom rodziców i dzieci. Rodzice zwiększyli swoją wiedzę o potrzeby – hierarchię, zaspokajanie oraz konsekwencje niezaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka. Omówiono zagadnienia związane z emocjami, ich wpływem na funkcjonowanie rodziny i umiejętnością rozwiazywania konfliktów oraz zajęcia na temat komunikacji interpersonalnej.
Szkoła dla rodziców przeznaczona była dla każdego rodzica. Nie tylko wtedy, gdy zdarza się sytuacja, z którą rodzic nie może sobie poradzić. Szkoła, jest dla tych, którzy będąc dobrymi rodzicami, chcą być jeszcze lepsi. Zajęcia prowadzone były metodą warsztatową, aktywizującą uczestników. Wszyscy aktywnie brali w nich udział. Rodzice doskonalili umiejętność radzenia sobie z rolami społecznymi, w tym małżeńskimi i rodzicielskimi.
Warsztaty dla uczniów i rodziców realizowane były przez Stowarzyszenie „Kropka - Wolni od Uzależnień” w Kołobrzegu. Każdy warsztat szkolny dla klasy trwał dwie godziny lekcyjne. Łącznie zrealizowano 32 godziny zajęć dla uczniów i 18 godzin zajęć dla rodziców.
Wszystkie działania prowadzone w Szkole Podstawowej im. Mieszka I w Drzonowie w całości finansowała Gmina Kołobrzeg.


Sporządziła: Agnieszka Tułaza – pedagog szkolny

 {gallery}/aktualnosci/wydarzenia2019/działania prof{/gallery}